Jak zhubnout za měsíc: nezřejmé způsoby

Mluvili jsme o tom, jak rychlé diety nefungují. To znamená, že mohou dát výsledek, ale krátkodobý, a když přejdete na normální stravu, váha se znovu vrátí. Je tedy možné zhubnout za pouhý měsíc? Nabízíme několik nesrozumitelných způsobů, jak zhubnout, o které se s námi podělili odborníci na výživu a fitness.

prázdný talíř a způsoby, jak zhubnout za měsíc

Metoda číslo 1: nepočítejte kalorie

I když snížení obsahu kalorií ve stravě může přinést pozitivní výsledky, stále je čas přestat počítat kalorie a zaměřit se na nutriční hodnotu potravin. To je faktor, který zneklidňuje a vede k poruchám, pokud náhle sníte něco opravdu kalorického. Ve výsledku to může dokonce vést k neustálému stresu, ještě větší touze zhubnout a v důsledku toho k psychickým poruchám, jako je bulimie nebo anorexie. Odborníci na výživu říkají, že je lepší nepočítat obsah kalorií, ale produkty BJU - množství bílkovin, tuků a sacharidů v nich - a opřít se o bílkovinná jídla, jíst méně sacharidů a tuků.

Metoda číslo 2: nejezte zeleninu samotnou

Výše jsme řekli, že se musíte opřít o potraviny s vysokým obsahem bílkovin. Ano, zeleninový salát ze sezónní zeleniny, dochucený lžičkou rostlinného oleje, bude opravdu zdravý, a dokonce zasytí vaše tělo. Ale ne na dlouho. Čerstvá zelenina se navíc rychle stráví a nedodá tělu potřebné množství živin. Neměli byste proto jíst pouze salát, bez masa, příloh a dalších věcí. Oběd nebo večeři si sestavte tak, aby obsahovala bílkoviny – kuřecí prsa, krůtí maso, vařené telecí maso, ryby a mořské plody. Nezapomínejte na malé množství pomalých sacharidů – cereálie a cereálie, celozrnné pečivo nebo těstoviny z tvrdé pšenice. No a teď už můžete myslet na salát z čerstvé zeleniny, který si přidáte k jídlu.

Metoda číslo 3: plně si odpočiňte

Zdálo by se to jako samozřejmá skutečnost, ale jen se zamyslete: kolik hodin denně spíte? Pokud si s kily navíc nijak nevíte rady, můžeme se vsadit, že maximálně 5-6 hodin. Zatímco musíte spát alespoň 7-8 hodin, aby si tělo plně odpočinulo a metabolismus v něm byl udržován na správné úrovni. Američtí vědci potvrdili fakt, že lidé, kteří spí méně než 5 hodin denně, mají asi 70% šanci na obezitu. Ale ti, kteří spali 6 hodin - jen asi 30%. Pokud nespíte dostatečně dlouho, v těle stoupá hladina hormonu ghrelinu – tato látka je zodpovědná za chuť k jídlu a hlad. Odborníci na výživu také říkají, že byste se neměli věnovat hojné fyzické aktivitě na úkor spánku. Pokud spíte 5 hodin, abyste mohli být ráno v posilovně, je lepší vzdát se tréninku, ale dopřát si dostatek spánku - to bude pro hubnutí mnohem efektivnější.

Metoda číslo 4: cvičení před snídaní

Ne nadarmo jsme zmínili ranní tréninky – na hubnutí budou opravdu účinnější než cvičení v jinou denní dobu. Mějte však na paměti, že brzy ráno před prvním jídlem je ideální čas na kardio (aerobní) tréninky, které nejsou příliš intenzivní. Při takovém cvičení se spálí právě tuková tkáň - stane se zdrojem energie pro fyzickou práci, protože hladina inzulinu v krvi je minimální a tělo většinou čerpá energii především z cukru. Na druhou stranu, pokud se chystáte na silový trénink (anaerobní trénink) se vzpíráním, přídavnými závažími, velkým množstvím přístupů a opakování, tělo rozhodně potřebuje posílení. Silový trénink by se proto měl provádět po snídani nebo v jinou denní dobu, ale ne nalačno.

Metoda číslo 5: cvičte jen půl hodiny

To je další novinka, o které nám říkají fitness odborníci a lékaři. Ukazuje se, že pokud trénujete dlouhodobě, více než 60 minut, hladina stresového hormonu kortizolu v těle stoupá. A to je právě hormon, který je zodpovědný za ukládání tuku z každé kalorie navíc a za rozložení tuku po těle (tedy ukládá se v problémových partiích jako je břicho, stehna a boky). Proto je dobré, když váš trénink nebude trvat déle než 40-45 minut, přičemž mimochodem můžete cvičit často, klidně i každý den. Pokud to děláte delší dobu, rozdělte lekci na části (například na silový trénink a kardio), mezi kterými se vyplatí udělat krátkou pauzu.

Metoda číslo 6: jíst cyklicky

Pokud se stále nemůžete vzdát počítání kalorií, otočte tento faktor ve svůj prospěch: jezte cyklicky. Takhle? Promluvme si podrobněji. Pokud je váš denní příjem kalorií asi 1500 kcal, v pondělí byste měli sníst asi 1200 kcal, více ne. Ale v úterý jezte svou normu - 1500 kcal. A ve středu můžete jíst 1700-1800 kcal. Ale od čtvrtka se vraťte znovu na 1200 kcal a pokračujte v jídle po dobu tří dnů a změňte obsah kalorií v denní stravě. Tento přístup vám umožní „oklamat" tělo, nezahnat ho do stavu stresu a nedovolit mu přizpůsobit se nízkému obsahu kalorií. To vše zase umožní tělu se ještě efektivněji a rychleji vzdát nahromaděných kilogramů a úspěšně odbourávat a odstraňovat tukové buňky.