Co je to bílkovinová strava

Proteinové nebo bílkovinné diety jsou mezi těmi, kteří chtějí zhubnout, extrémně populární a před soutěží je často následují kulturisté. Koneckonců, pomáhá formovat krásnou svalovou úlevu, protože velmi efektivně spaluje podkožní tuk.

Hlavní věc u tohoto typu jídla

Podstatou proteinové stravy je, že je vhodná pro lidi, kteří nemohou omezit množství jídla, které konzumují, stejně jako pro ty, kteří si nedokáží představit svou každodenní stravu bez masa nebo ryb.

podstata a principy proteinové stravy

Má však řadu nevýhod, kvůli kterým je kontraindikován u dětí, těhotných žen, lidí trpících chronickými chorobami a náchylných k tvorbě krevních sraženin, stejně jako u starších a příliš obézních lidí. Lepší je jim mléčná strava.

Princip bílkovinné stravy spočívá v tom, že člověk může během dne jíst jakékoli množství bílkovinného jídla, ale výrazně snižuje příjem sacharidů a téměř úplně se vzdá tuku. Jelikož jsou to hlavní sacharidy a tuky, které jsou pro tělo hlavním zdrojem energie, a bílkoviny jsou jakýmsi „stavebním materiálem“. Jsou nezbytné pro růst buněk, ale když se rozloží, tělo přijme málo energie.

Podstatou proteinové stravy tedy je, že člověk konzumuje hlavně bílkovinnou stravu a přijímá látky nezbytné pro udržení zdraví, ale zároveň nepokrývá denní potřebu kalorií.

Výsledkem je, že tělo je nuceno kompenzovat chybějící energii rozkládáním tukových zásob. Proteinová strava tedy snižuje tělesnou hmotnost v důsledku ztráty tuku, a nikoli vody nebo svalové hmoty. A hubnutí nemusí trpět hladem nebo jíst jednotvárné jídlo, což se často stává u jiných diet.

Zdroje bílkovin

Hlavními zdroji bílkovin jsou: libové maso, nízkotučný tvaroh, kuřecí řízek, chobotnice, krůtí maso, oloupané z tuku, vařená vejce (bez žloutku), libové ryby.

Měli by tvořit většinu stravy bílkovinnou stravou. A ze sladkostí, pečiva, brambor, těstovin, másla, smažených jídel a různých omáček budete muset úplně opustit.

Potřebu sacharidů pokryje přidání omezeného množství bobulí, ovoce (kromě banánů a hroznů) a zeleniny (mrkev, zelí, rajčata, papriky, okurky) do stravy. Pohanka a ovesné vločky jsou přijatelné. Je vhodné všechny tyto produkty vařit v páře, vařit nebo péct bez použití oleje a tuku.

Mnoho potravin lze jíst syrové nebo z nich udělat saláty. Přestože se v dietě jedná o úplné vyloučení tuků, do salátů lze někdy přidat malé množství olivového oleje.

Jezte malá jídla čtyřikrát až šestkrát denně.

co můžete jíst na bílkovinné stravě

Ráno a během dne můžete jíst bílkovinová jídla společně se sacharidy a večer jsou povoleny pouze bílkoviny.

Současně musíte vypít nejméně 1, 5 litru čisté vody denně. Doporučuje se dodržovat tuto dietu po dobu čtyř týdnů, abyste dosáhli viditelných výsledků.

Ke snížení hmotnosti o pět až osm kilogramů mohou stačit dva týdny.

Je však velmi nežádoucí dodržovat bílkovinnou stravu déle než osm týdnů - to může vést ke zdravotním problémům. To je způsobeno skutečností, že podstata bílkovinné stravy je v rozporu s normami vyvážené stravy, v důsledku čehož tělo začíná pociťovat nedostatek vápníku, nedostatek vitamínů a mikroelementů. To vede k únavě a zhoršení stavu pokožky a vlasů. Naštěstí lze tento problém vyřešit užíváním vitamínových a minerálních komplexů.

Dlouhodobá proteinová výživa také zvyšuje zátěž ledvin a zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi. Proto je stejně jako drtivá většina diety vhodná pro mladé, zdravé a energické lidi.