Dieta pro dnu a vysokou kyselinu močovou

Dieta při dně je založena na minimalizaci množství purinů ve stravě, což přispívá ke snížení hladiny kyseliny močové v těle a normalizaci metabolismu. Základ stravy tvoří zelenina, ovoce, bobule, obiloviny, mléčné výrobky. Množství masa a dalších bílkovinných potravin by mělo být omezeno. Dieta je považována za povinnou součást léčby, protože bez ní jsou léky neúčinné.

Zánět kloubů s dnou

Klady diety při dně

Výhody nutriční terapie:

 • plnohodnotná strava s dostatečně vysokým obsahem kalorií vám umožní necítit hlad;
 • zbavit se škodlivých potravin obsahujících kyselinu šťavelovou a puriny, snižuje závažnost příznaků dny, zmírňuje bolest, otoky;
 • dodržování diety snižuje riziko relapsů a exacerbací;
 • zdravá strava s omezením kořeněných, mastných, smažených jídel zlepšuje celkovou pohodu a stav těla;
 • správný výběr potravin snižuje riziko komplikací, včetně selhání ledvin, aterosklerózy, tvorby dnavých uzlin ve vnitřních orgánech;
 • dietní jídla se snadno připravují a nevyžadují drahé suroviny.

Dieta může pomoci snížit hladinu kyseliny močové a zpomalit nebo zastavit nástup dny.

Správná výživa bez souběžné terapie nemůže člověka zcela vyléčit, ale slouží jako nezbytná pomoc v boji proti patologii a zbavuje pacienta bolestivých příznaků.

Zelenina pomáhá neutralizovat přebytečnou kyselinu v těle při dně

Základní zásady výživy při dně a vysoké kyselině močové

Cílem diety je omezit příjem purinů a meziproduktů, které zvyšují jejich koncentraci. Při sestavování jídelníčku dodržujte následující pravidla:

 1. Jídlo snědené za den je rozděleno do 5 jídel v pravidelných intervalech. Snižují tak zátěž trávicího systému a ledvin a zároveň udržují metabolismus v dobré kondici.
 2. Chemický obsah potravin je pečlivě kontrolován. To pomáhá zastavit usazování solí v tkáních, pomáhá zbavit se kamenů a dnavých tofů.
 3. Celkový obsah kalorií ve stravě je snížen na 2700 kcal za den, přičemž celková hmotnost jídla by neměla přesáhnout 3 kg. To vám umožní udržet normální tělesnou hmotnost, protože obezita přispívá k exacerbaci dny.
 4. Množství bílkovin je omezeno na 80 g denně. Bílkoviny živočišného původu se snaží nahradit bílkovinami rostlinnými, nelze je však zcela vyloučit.
 5. Denní sazba tuku je 80-90 g. Přibližně 25% vstupuje do těla rostlinnými oleji, zbytek - ve složení pokrmů.
 6. Pacient přijímá standardní množství sacharidů - 400-450 g denně. Do těla se dostávají s obilovinami, sušeným ovocem, ořechy.
 7. K neutralizaci přebytečné kyseliny obsahuje nabídka mnoho alkalických produktů: zelenina, mléko a fermentované mléčné výrobky, čerstvé ovoce a bobule. Pomohou tělu udržet rovnováhu látek.
 8. Veškeré maso v dietních pokrmech se předvaří 15 minut, poté se první vývar vypustí. Pomáhá zbavit se přebytečných purinů ve svalové tkáni.
 9. Příjem tekutin se zvyšuje na 2-2, 5 litru denně. Dieta zahrnuje zdravé nápoje, které mají diuretický účinek, stejně jako alkalizující nápoje: ovocné a bobulovité šťávy, bylinné čaje a odvary, mléko, minerální voda.
 10. Množství soli je omezeno na 8-10 g denně. Jeho nadbytek podporuje tvorbu usazenin a snižuje rychlost vylučování moči, což zhoršuje příznaky dny.
 11. Alkoholické nápoje jsou ze stravy vyloučeny. I jejich řídké užívání narušuje funkci ledvin, což zvyšuje riziko exacerbací.
 12. V případě potřeby je strava doplněna vitamínovými a minerálními komplexy. Je nutné udržovat na požadované úrovni obsah vitamínů B2, C, PP a draslíku, který působí močopudně.
 13. Jednou týdně se konají postní dny, kdy pacient jí výhradně ovoce, zeleninu a obiloviny chudé na puriny.

Dietu je nutné kombinovat s dávkou podpůrných léků, pokud je předepíše lékař. Vzhledem k tomu, že dna je nevyléčitelná, musí člověk dodržovat pravidla výživy po celý život.

Co můžete jíst

Ve stravě jsou povoleny následující potraviny:

 1. Nepohodlné pekařské výrobky, včetně černého a bílého chleba.
 2. Zelenina: kopr, kukuřice, řepa, cibule, česnek, brambory, mrkev, zelí, brokolice, okurky, cuketa, lilek, dýně. Omezené množství: rajčata, tuřín, květák, ředkev, chřest, rebarbora, celer, paprika, cibulové peří, petržel.
 3. Veškeré ovoce a bobule kromě hroznů, brusinek, fíků a malin. Švestky se konzumují v omezeném množství.
 4. Libové maso: králík, kuřecí, krůtí. Konzumuje se maximálně 3-5x týdně, velikost porce do 170 g.
 5. Nízkotučné ryby (losos, losos, pstruh), mořské plody: mušle, krevety, krabí a račí maso, chobotnice, chobotnice.
 6. Vejce - ne více než 1 ks. denně.
 7. Mléčné výrobky: kefír, tvaroh, zakysaná smetana, jogurty, smetana, nesolený sýr, nízkotučné plnotučné mléko (nejlépe ředěné). Máslo lze přidávat do obilovin, dušeného masa, ale nepoužívá se na smažení a nekonzumuje se v čisté formě.
 8. Všechny obiloviny a obiloviny kromě luštěnin: rýže, pohanka, jáhly, ovesné vločky atd. Nejlépe je vařit ve vodě nebo zředěném mléce.
 9. Polévky na bázi slabých zeleninových vývarů, brambor.
 10. Dýně, slunečnice, len, sezamová semínka.
 11. Vlašské ořechy, piniové a lískové ořechy, mandle, kešu, lískové ořechy, pistácie.
 12. Sušené ovoce, kromě rozinek.
 13. Rostlinné oleje: slunečnicový, olivový, kukuřičný, lněný. Používají se nejen na smažení, ale také na zálivky do salátů, dušených pokrmů a dalších věcí.
 14. Dezerty: marshmallow, marmeláda, džem, marshmallow, zmrzlina. Bonbony bez čokolády jsou povoleny.
 15. Nápoje: ovocné a zeleninové šťávy (rajčata se používají opatrně), bylinkové čaje s citronem a medem, odvary, ovocné nápoje, kompoty, čekanka, kvas. Užitečná je alkalická minerální voda.
 16. Jemné koření a bylinky: skořice, vanilin, bobkový list, kyselina citronová. Lehké omáčky na bázi zakysané smetany, zeleninové vývary, rostlinné oleje.
Při dně je povolen černý a bílý chléb

Dieta zahrnuje velké množství tekuté a polotekuté stravy, lehké saláty, vegetariánské produkty. Pomáhají nejen snižovat koncentraci purinových látek, ale také snižují zátěž gastrointestinálního traktu a ledvin.

Co nemůžete jíst

Následující potraviny jsou v dietě nepřijatelné:

 1. Sladké pečivo.
 2. Tučná masa, pokrmy z mladých zvířat (telecí, kuřecí), masové a uzené konzervy, klobásy, klobásy, malé klobásky a další polotovary.
 3. Vedlejší produkty.
 4. Solené, konzervované, uzené nebo smažené tučné ryby, kaviár.
 5. Hrách, fazole, čočka, sója a další luštěniny.
 6. Houby.
 7. Šťovík, špenát, olivy.
 8. Pikantní a slané sýry.
 9. Odvary a vývary na bázi masa a drobů, ryb, hub.
 10. Dorty, pečivo, smetanové buchty.
 11. Arašíd.
 12. Živočišné tuky: sádlo, sádlo. Margarín.
 13. Alkoholické nápoje, silný čaj, káva, kakao.
 14. Pálivé koření a omáčky, včetně hořčice, křenu, majonézy, kečupu.
Houby ze stravy pro dnu je nutné vyloučit

Konzumace kořeněných, mastných a smažených jídel může příznaky dny zhoršit.

Tabulka číslo 6 pro dnu

Ve zdravotnických zařízeních se k léčbě onemocnění používá dieta č. 6. Lékařské menu bere v úvahu takové faktory, jako je chemické složení potravin, jejich obsah kalorií, poměr bílkovin, tuků a sacharidů. To vám umožní vybrat optimální dietu pro pacienta, aniž byste pokaždé dělali zbytečné výpočty. Z tohoto důvodu se tabulka 6 často používá pro domácí léčbu dny: je univerzální a nemá žádné kontraindikace.

Dieta během exacerbace

Pokud se příznaky dny zesilují, doporučuje se změnit jídelníček. Pravidla pro sestavení stravy během exacerbace:

 • úplné vyloučení masa a ryb ze stravy;
 • časté dny půstu - až 4 za týden;
 • základem stravy je čerstvé ovoce a zelenina;
 • nezapomeňte pít hodně alkalické minerální vody a jiných alkalizujících nápojů;
 • veškeré jídlo se podává v tekuté nebo polotekuté formě;
 • jídla jsou častá (7-8krát denně), se stejnými přestávkami mezi jídly.
Čerstvé ovoce, které tvoří základ jídelníčku při vzplanutí dny

Dieta je ukončena po odstranění bolesti a otoku nohou. Nedoporučuje se ji udržovat po dlouhou dobu, protože tělu rychle začnou chybět vitamíny a živiny.

7denní menu

Přibližná týdenní dieta pro léčbu dny:

Stravování pondělí úterý středa Čtvrtek pátek sobota Neděle
Snídaně Otrubový chlebíček s marmeládou, zeleninový salát s dresinkem ze zakysané smetany, šípkový odvar Mléčná rýžová kaše s dýní, pomeranč fresh Ovesná kaše s máslem a marmeládou, domácí ovocné želé s kousky dužiny, bylinkový čaj Pohanková kaše s mlékem, strouhaným jablkem a mrkvovým salátem Ovesná kaše s nastrouhaným jablkem, marmeláda z bobulí, čaj Jáhlová kaše s mlékem, vejce naměkko, pečené jablko plněné ořechy Zeleninový salát se sýrem a sezamovými semínky, bramborové placky se zakysanou smetanou
Oběd Řecký jogurt, 2 sušenky Čerstvé jahody se smetanou Kukuřičné lupínky s odstředěným mlékem, různé ořechy Tvarohová pěna se sušeným ovocem Kukuřičné lupínky s jogurtem a kousky banánu Zmrzlina s ovocem a jahodovou pěnou Palačinky s marmeládou a kousky ovoce
Večeře Zeleninový vývar s vejcem a krutony, strouhaná červená řepa, salát z mrkve a jablka, banánová šťáva Zeleninový kastrol se sýrem, dušené kuřecí řízky, želé z bobulí Lososová zeleninová polévka, kukuřičná kaše, jogurt Mléčná nudlová polévka, zeleninový guláš, mrkev a jablko čerstvé Polévka z brokolicového pyré, bramborové zrazy se zakysanou smetanou, pomeranč fresh Zelná polévka, rýže s mořskými plody, mléčné želé Bramborová polévka, zeleninový guláš s krůtími masovými kuličkami, banánový koktejl
Večeře Bramborové krokety, krájení čerstvé zeleniny, bylinkový čaj s citronem Dolma se zakysanou smetanou, tvaroh s kousky čerstvého ovoce, kompot Bramborový kastrol se zeleninou a vejci, zeleninový salát s lněným olejem, brusinkový džus Strouhaná řepa s česnekem, želé z ovesných vloček, ovocný salát Vařené mladé brambory s bylinkami a olejem, zeleninový salát, kompot ze sušeného ovoce Cuketa plněná zeleninou se sýrem, plátky zeleniny s kukuřičným olejem, banán čerstvý Salát z okurky a rajčat, řízky z brokolice se zakysanou smetanou, tvarohové koláčky, vývar z otrub
Před spaním Jogurt s čerstvým ovocem Sušenky s jahodovým džemem, kefír Šípkový vývar, jablko Tvarohová hmota, hruška Mléčné suflé s ovocem Kefír, mandarinka Tvaroh se zakysanou smetanou, kompot

Položky v nabídce jsou zaměnitelné, lze je obměňovat či doplňovat dle chuti. Hlavní věcí je neporušovat základní zásady stravy.

Vlastnosti postních dnů

Dieta pro dnu vylučuje úplné hladovění, protože vyvolává exacerbaci onemocnění. V postní dny se doporučuje dodržovat monodietu (meloun, brambory, okurka, mrkev) nebo připravovat saláty, řezy, dušená jídla z různých druhů zeleniny a ovoce.

Povoleno použití mléčných výrobků, obilovin v malém množství. Oblíbené jsou dny půstu na rýži: vaří se v mléce a konzumuje se s přidáním malého množství nastrouhaného jablka v malých porcích.

Rýžová kaše v mléce na postní den s dnou

Fermentovaná mléčná strava vám pomůže rychle se zbavit přebytečné kyseliny močové: znamená to použití pouze tvarohu (400 g) a kefíru (0, 5 l) během dne.

Recepty na dnu

Terapeutická strava vám umožňuje jíst mnoho známých jídel: cereálie, zeleninové polévky, dušená masa, saláty. Nevyžadují drahé produkty ani speciální kuchařské dovednosti. Aby pacient nepociťoval nepohodlí z nudného, monotónního jídla, můžete nabídku zpestřit pomocí originálních receptur z povolených surovin.

Lehká krémová polévka

Nízkokalorické, ale chutné a dostatečně uspokojující jídlo na oběd. K jeho přípravě budete potřebovat následující produkty:

 • 1 cibule;
 • 1 mrkev;
 • 1 svazek listů špenátu
 • 1 plátek bílého chleba
 • 2 lžičkycitronová šťáva;
 • 2 lžičkyrostlinný olej;
 • 1 lžičkakrém;
 • 0, 5 lžičkySahara.
Polévka ze zeleninového pyré ve stravě při dně

Chléb nakrájíme na malé kostičky, osušíme na suché pánvi. Cibuli a mrkev oloupeme, nakrájíme nadrobno. Do hlubokého hrnce nalijeme olej, zahřejeme, vložíme zeleninu a dusíme 6–7 minut. Přidejte špenátové listy a rozmixujte mixérem. Směs přiveďte k varu, přidejte citronovou šťávu a cukr. Odstraňte z ohně, naaranžujte na talíře. Ke každé porci přidejte trochu smetany a tousty z bílého chleba.

Tvarohový kastrol

Miska se používá jako dezert nebo svačina. K jeho přípravě budete potřebovat:

 • 140 g tvarohu;
 • 70 g zakysané smetany;
 • 1 vejce;
 • 3 polévkové lžíce. l. krupice;
 • 1 polévková lžíce. l. Sahara;
 • 0, 5 lžičkysoda hasená citronovou šťávou;
 • sušené ovoce, ořechy podle chuti;
 • sůl.
Tvarohový kastrol - lahodný dezert při dietě při dně

Tvaroh smícháme se zakysanou smetanou. Do výsledné hmoty nalijte sůl, cukr, krupici. Přidejte nadrobno nakrájené sušené ovoce, ořechy. Uveďte do homogenity, smíchejte s hasenou sodou. Hmotu rozloženou do pekáčku vložíme do trouby předehřáté na 180 °C a pečeme do zlatova.

Kuřecí karbanátky dušené s omáčkou

Nízkokalorické hlavní jídlo, které lze jíst samotné nebo s přílohou. K vaření budete potřebovat:

 • 350 g kuřecího filé;
 • 2 cibule;
 • 1 mrkev;
 • 1 stroužek česneku;
 • 1 vejce;
 • 1 polévková lžíce. rýže;
 • 70 g bílého chleba;
 • 200 ml zeleninového vývaru;
 • 50 g zakysané smetany;
 • 2 polévkové lžíce. l. mléko;
 • 0, 5 lžíce. l. mouka;
 • zelená cibule, petržel, kopr podle chuti;
 • rostlinný olej na smažení;
 • sůl.
Při dně je povoleno zařadit do jídelníčku dušené kuřecí karbanátky

Chleba namočte do mléka. Rýži uvaříme bez soli, vychladíme. Kuřecí řízek nakrájejte na středně velké kousky a vložte do mixéru. Přidejte 1 nakrájenou cibuli, česnek, chléb a bylinky, rozklepněte syrové vejce a nasekejte do hladka. Po smíchání s rýží je třeba osolit a nechat 20 minut v lednici. Poté se tvoří masové kuličky, které se 6-8 minut dusí.

Zbylou cibuli a mrkev nakrájíme nadrobno. Zeleninu smažíme na oleji 2-3 minuty, zalijeme vývarem, přidáme mouku a zakysanou smetanu. Omáčku zahřejte na mírném ohni do zhoustnutí, přidejte karbanátky a vařte 5–6 minut. Před podáváním posypte bylinkami.

Kastrol z lilku a mletého masa

Vydatný druhý chod, ideální k obědu nebo večeři. Chcete-li jej připravit, musíte vzít následující přísady:

 • 300 g mletého masa;
 • 2 velké lilky;
 • 1 cibule;
 • 1 stroužek česneku;
 • 3 polévkové lžíce. l. rajčatová pasta;
 • 2 polévkové lžíce. l. mouka;
 • 120 g tvrdého sýra;
 • 50 ml smetany;
 • rostlinný olej;
 • sůl.

Lilek nakrájíme na dlouhé plátky, osolíme, aby dostaly šťávu. Namočíme do mouky, smažíme na oleji z obou stran do poloviny. Nakrájejte česnek a cibuli, orestujte do zlatova. Přidejte mleté maso, vařte na středním plameni 3 minuty, poté rajčatový protlak. Nalijte 0, 5 polévkové lžíce. voda, sůl podle chuti. Přikryjte a vařte dalších 5 minut.

Vydatný kastrol z mletého masa a lilku ideální k večeři pro lidi s dnou

Plátky lilku vložte do vymazané zapékací mísy v silné vrstvě, na ně - mleté maso, poté nastrouhaný nebo nakrájený sýr. Zalijeme smetanou a pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C půl hodiny.

Dýňová polévka pyré

Tradiční první jídlo dne. Pro vaření musíte vzít následující produkty:

 • 0, 5 kg dýně, loupané, filmy a semena;
 • 2 polévkové lžíce. l. máslo;
 • 2 polévkové lžíce. l. rýže;
 • 1 polévková lžíce. l cukru;
 • 250 ml mléka;
 • smetana podle chuti;
 • sůl.
Pumpkin Pore Soup je zdravý a snadný první chod při dně.

Dýni nakrájíme na kostičky, dáme do hrnce, přidáme rýži, sůl a cukr. Zalijeme 1 litrem vody a vaříme do měkka. Zalijeme rozpuštěným máslem a protřeme přes síto. Vraťte na sporák, přidejte mléko a přiveďte k varu, poté stáhněte z ohně. Připravenou dýňovou polévku naaranžujte na talíře a dochuťte smetanou.

Recenze odborníků na výživu

 • „Dodržování diety při dně je pro pacienty nezbytné pro plnohodnotný život. Správná strava pomáhá zmírňovat bolest a otoky a snižuje riziko komplikací. Při sestavování jídelníčku stojí za to věnovat pozornost bílkovinám, protože jejich pacientům často chybí jejich obvyklé produkty. "
 • „Danová dieta je účinná při snižování hladiny kyseliny močové v těle. Doporučuje se, aby ji pacienti dodržovali po celý život, aby se předešlo exacerbacím a pokračoval asymptomatický průběh onemocnění. "
 • „Dieta snižuje hladinu kyseliny močové v těle asi o 15 %. Je účinný při léčbě dny v kombinaci s podpůrnými léky.

Nevýhody diety pro dnu

Hlavní nevýhodou diety je poměrně přísné omezení potravin. I malá porušení mohou vyvolat exacerbaci onemocnění. Dieta je nepříjemná zejména pro milovníky masa a alkoholických nápojů.

Další nevýhodou diety je nedostatek živočišných bílkovin, který je nutné kompenzovat drahými a neobvyklými mléčnými a rostlinnými produkty. Dieta navíc není vhodná pro hubnutí a je určena výhradně k léčbě.