Jaká by měla být správná dieta pro krevní skupinu

Správná výživa podle krevní skupiny je pro zdraví člověka klíčová. Od toho, jaké látky a v jakém množství se do našeho těla dostávají, závisí jeho fungování, schopnost odolávat negativním vlivům různých faktorů a v konečném důsledku celková pohoda, výkonnost a dokonce i nálada.

jíst zeleninový salát na dietě krevní skupiny

Správná výživa podle krevní skupiny

Problematice správné výživy je věnována velká pozornost mnoha výzkumníků a jednou z nejzajímavějších je teorie Američanů - Jamese D'Adama a Petera D'Adama, otce a syna, kteří svá pozorování provádějí již dlouhou dobu . Roky bádání je dovedly k závěru, že u předků moderního člověka sehrála výživa roli v pozdějším vzniku čtyř hlavních krevních skupin u jejich potomků. Tělo každého člověka je tedy předurčeno k vlastnímu typu stravy, který je dán příslušností k té či oné krevní kategorii.

Vědci sledovali účinky široké škály potravin na hladiny hemoglobinu u lidí z různých skupin a všimli si, že extrakty z určitých potravin slepují krevní buňky v určitých krevních výtocích.

Podle tohoto jevu byly v některých produktech rostlinného a živočišného původu nalezeny neobvyklé adhezivní látky zvané lektiny, které jsou zodpovědné za jejich vazbu. Lektiny se spojují s cukrotvornými látkami umístěnými na povrchu erytrocytů, které určují skupinovou příslušnost, a tím jakoby slepují červené krvinky, a proto dochází k poruchám zdraví. Protože se ale cukrotvorné látky nenacházejí pouze v krvi, ale i v jiných tkáních těla, může výživa, která neodpovídá určité kategorii, poškodit jiné tělesné orgány.

Studie navíc prokázaly, že krev určuje i genetickou predispozici k některým nemocem. Takže například dieta pro krevní skupinu 1 je negativní, měla by se vzít v úvahu, že ta první se vyznačuje predispozicí k peptickému vředu a kardiovaskulárním onemocněním a například ta druhá k cukrovce a onkologii. A v případě, že člověk konzumuje produkty, které jsou pro něj geneticky kontraindikovány, mnohonásobně se zvyšuje riziko onemocnění nemocemi charakteristickými pro tento typ. A naopak – mnoha problémům se lze vyhnout dodržováním základních pravidel správné výživy a vyloučením škodlivých potravin ze svého jídelníčku.

Na základě poznatků doktorů Jamese a Petera D'Adama je stále snazší vytvořit si obvyklý jídelníček správné výživy, který bude mít na organismus člověka určité skupiny léčivý účinek. Odborníci na výživu si tento úkol zjednodušili vytvořením odpovídající mapy zdravých potravin, jejichž použití je doporučeno pro každou jednotlivou skupinu.

Dieta podle krevní skupiny

První krevní skupina je definována jako „lov" – má se za to, že jde o krev prvních lidí na naší planetě, kteří získávali vlastní potravu, obvykle lovem. V souladu s tím by správná výživa a dieta pro krevní skupinu 1 negativní a pozitivní měly mít vysoký obsah masných bílkovin.

Při správné výživě se doporučuje lidem s první pozitivní krevní skupinou konzumovat takové potraviny, jako je hovězí, jehněčí, játra, brokolice, listová zelenina, tučné druhy mořských ryb a mořské plody. Kromě toho, správná výživa a dieta pro krevní skupinu 1 negativní + pozitivní, je vhodné, aby správná výživa obsahovala olivový olej, vlašské ořechy, naklíčená zrna, mořské řasy, sušené švestky. Nežádoucí jsou přitom potraviny s vysokým obsahem lepku, mléčné výrobky, kukuřice, fazole, zelí.

Druhá krevní skupina je charakteristická pro typ lidí, kteří se zabývali zemědělstvím. Doporučuje se jim tedy jíst hodně různé zeleniny, ale je vhodné omezit konzumaci červeného masa při dodržení zásad správné výživy.

Při správné výživě je pro tyto lidi vhodnější jíst více zeleniny, obilovin, ovoce, ryb a mořských plodů. Ale použití červeného masa se správnou výživou se nedoporučuje, stejně jako mléčné výrobky, pšeničná jídla, fazole, lilek, brambory, houby. Při dodržení zásad správné výživy je také vhodné vzdát se černého čaje.

Třetí skupina vzešla z potomků nomádů, mají tedy nenáročné zažívání, respektive a strava pro krevní skupinu 3 pozitivní je rozmanitější. Konzumace mléčných výrobků však může vést k problémům kvůli tomu, že takoví lidé jsou historicky náchylní k intoleranci laktózy.

Pro lidi s třetí skupinou, se správnou výživou, je velmi žádoucí nasytit svou stravu masem a rybami, vejci, obilovinami, zeleninou a ovocem. Při pozitivní dietě podle krevní skupiny 3 jsou mořské plody, olivy, kukuřice, ořechy a alkohol nežádoucí.

Čtvrtá krevní skupina se objevila teprve před tisíci lety a je považována za evoluci různých krevních skupin, zejména první a druhé. Proto se vyznačuje doporučeními a omezeními spojenými s těmito skupinami.

Pro lidi se čtvrtou krevní skupinou doporučují odborníci na výživu sóju, ryby, mléčné výrobky, zelenou zeleninu a ovoce, rýži a bobule. Je však žádoucí obejít se bez takových produktů, jako je červené maso, fazole, pohanka, kukuřice, pšenice, pomeranče, banány, houby a ořechy.

Tato doporučení pro správnou výživu jsou samozřejmě pouze základní a je vhodné volit konkrétnější jídelníček ve spolupráci se svým lékařem, který ví, že máte dietu pro krevní skupinu 1 negativní nebo 2 pozitivní, na základě dlouhodobého pozorování stavu těla.

Samozřejmě je nutné vycházet z vlastních pocitů, protože některé produkty doporučené ke konzumaci, i přes svou užitečnost pro tuto krevní skupinu, mohou tělu poškodit, už jen proto, že v době kontroly vaší stravy má člověk již určité zdraví problémy, které stanoví omezení pro ty produkty, které jsou podle teorie Dr. D'Adama žádoucí. A naopak - je docela možné, že lze doporučit produkty, které jsou pro určitou krevní skupinu nežádoucí, aby se řešily v tu chvíli již existující zdravotní problémy.

Ať je to jak chce, ale teorii badatelů D'Adamo lze nějakou dobu testovat v praxi a na základě vnitřních vjemů, ale i zdravotního stavu kontrolovaného ošetřujícím lékařem, lze v každé vyvodit určité závěry konkrétní případ.