Produkty na hubnutí: co omezit a co vyloučit

Pro efektivní hubnutí musíte snížit obsah kalorií ve stravě. V kombinaci s pravidelnou fyzickou aktivitou to dá výsledek – kila navíc začnou postupně odcházet. Projděte si jídelníček, pravděpodobně budete muset vyloučit nebo omezit na minimum mnoho produktů - sladké, moučné, tučné. Pojďme zjistit, které potraviny úplně odstranit z jídelníčku po dobu diety a které opustit, čímž se sníží jejich počet v nabídce.

Cukr je hlavním nepřítelem hubnutí

Cukr je první produkt na seznamu, který je během hubnutí omezen.

Pouhé vzdát se krystalového cukru, kterým si sladíte čaj, nebo přidáváte do domácích koláčů, nebude stačit. Můžete určit působivý seznam potravin, které mají velmi vysoký obsah cukru – a těm je třeba se také vyhnout. Soda a balené džusy, snídaňové cereálie, instantní ovesné vločky, cukrovinky.

Ti, co mají chuť na sladké, to budou mít určitě těžké. Budete muset bojovat se zvykem neustále žvýkat sladkosti. Zkuste nahradit cukr medem – je to přírodní sladidlo, které vaší postavě neublíží. Existují i umělá sladidla. Ale před přidáním jednoho z nich do vaší stravy není na škodu poradit se s odborníkem na výživu - ne všechny produkty jsou bezpečné, existují kontraindikace.

Mastné mléčné výrobky

mléčné výrobky na hubnutí

Mléko, jogurt, tvaroh, kefír jsou produkty, které jsou přítomny v mnoha vyvážených dietách. Přispívají k normalizaci gastrointestinálního traktu, což je velmi důležité, pokud se rozhodnete zhubnout. Ale ne všechny mléčné výrobky jsou pro vás teď to pravé! Vybírejte ty s nízkým obsahem tuku.

Zdálo by se, že není nic jednoduššího - začít kupovat odstředěné mléko a kefír. Ale ne. Mléčné výrobky bez tuku mají vysoký obsah cukru - tuk (a s ním značná část užitečných látek) výrobci „odstraňují" a nahrazují je sacharidy. Nízkotučné potraviny tedy také nejsou vhodné pro dietu! Vyberte si mléko a kefír s 1-1, 5% tuku - nejlepší varianta. Obsah tuku u tvarohu vhodného pro dietní dietu je 5-10 %, jogurtu 1, 5-2, 5 %.

Věnujte pozornost kvalitě mléčných výrobků, které kupujete. S mlékem, tvarohem a kefírem je vše jednoduché – velmi malý výčet použitých surovin. Výrobci ale často přidávají do jogurtů a dezertních tvarohů (včetně nízkokalorických) hodně cukru. Je skvělé, když trávíte čas přípravou domácích kysaných mléčných výrobků – chutných a zdravých.

Mastná masa

Dietní jídlo není tak „nudné", jak si myslíte. Nízkokalorický jídelníček bude obsahovat mnoho potravin, které jste jedli dříve, včetně masa. Toto je zdroj bílkovin, které tělo potřebuje! A abyste zhubli, není nutné přejít na vegetariánský způsob života.

Vybírejte libové maso – kuřecí, králičí, krůtí, telecí. Věnujte pozornost tomu, které části korpusu používáte k vaření teplých pokrmů. Vezměte si prsa, jsou ještě méně tlustá. Vyhněte se tučnému vepřovému. Nebo je alespoň nesmažte na oleji při přípravě večeře - obsah kalorií se zvýší.

Slané jídlo

hubnoucí klobásy

Velké množství zkonzumované soli zadržuje tekutiny v těle, což rozhodně nepřispívá k hubnutí.

Sůl ale z jídelníčku úplně vyloučit nemůžete! Pokrmy dále dosolujte, ale pouze v menším množství. Odmítněte uzeniny, uzeniny a uzeniny – mají hodně soli (kromě toho jsou kalorické). Nemá absolutně smysl nahrazovat sůl sójovou omáčkou, jak to mnozí dělají (například na zálivku) – množství soli v ní se převaluje!

Pekařské výrobky

Pekařské výrobky z prémiové mouky a hubnutí jsou neslučitelné věci! Máslové housky, koblihy, koláče, bílý chléb - to vše je chutné, ale velmi kalorické. Složení pekařských výrobků zpravidla obsahuje pšeničnou mouku, droždí, cukr - nepřátele jakékoli stravy.

Nedaří se vám ze svého jídelníčku vyřadit pečivo? Pak vyměňte alespoň bílou za žitnou nebo z celozrnné mouky. Ještě lépe, upečte si vlastní nekvašený chléb.

Ořechy jako dietní svačina

Ořechy jsou často součástí dietních jídel jako svačina. Jedná se o zdravý produkt s rostlinnými tuky a vitamíny ve složení. Nezapomeňte však kontrolovat množství ořechů, které konzumujete, protože mnohé z nich jsou velmi kalorické! Například v arašídech a kešu oříšcích asi 550 kcal / 100 g, v mandlích - asi 580 kcal / 100 g, v lískových a vlašských ořechách - asi 650 kcal / 100 g.

Aby nedošlo k narušení diety, nejezte více než 25-30 g ořechů denně. Takové množství postavě neublíží - vydatná, chutná, zdravá svačina.

Máslo

100 g másla obsahuje více než 700 kcal. Vysoce kalorický produkt. A pokud si navíc namažete máslem kousek bílého pečiva, můžete na dietu zapomenout.

Přírodní máslo je užitečné - obsahuje vitamíny a mastné kyseliny nezbytné pro normální fungování těla. Ale to pouze v případě, že je výrobek vyroben ze „skutečného" mléka, nikoli z rostlinných tuků a rekonstituovaného sušeného mléka, jak to někteří výrobci dělají! A bez ohledu na to, jak užitečné je přírodní máslo, kontrolujte množství jeho spotřeby - nezáleží na tom, zda držíte dietu nebo ne.

Snižte množství másla v denní stravě na 20-25 g. A tuto „porci" je vhodné sníst ráno.

sladké ovoce

ovoce na hubnutí

Dá se zhubnout bez čerstvého ovoce a zeleniny? Ne. Určitě je zařaďte do svého jídelníčku!

Dávejte si ale pozor na to, jaké ovoce zadáte do jídelníčku. Některé druhy ovoce mají vysoký obsah kalorií kvůli velkému množství cukru ve složení. Patří sem banány, hrozny, tomel, mango, avokádo. Jejich přítomnost ve stravě samozřejmě výrazně „nezpomalí" hubnutí, ale jezte jich méně než jiné ovoce.

A zapomeňte na konzervované ovoce! Ta sladká omáčka s příchutěmi, sladidly a barvivy, ve které jsou plody „marinované", se k dietnímu menu rozhodně nehodí – na takové „konzervové" dietě se vám nezhubne. Totéž platí pro sušené ovoce - jejich obsah kalorií je mnohem vyšší než u čerstvého ovoce. Například: hrozny obsahují 40-70 kcal / 100 g a obsah kalorií v rozinkách je mnohem vyšší - více než 250 kcal / 100 g. Sušené ovoce je užitečné, ale pokud držíte dietu, jíst více než 30 g denně se nedoporučuje.